2019 Science and Engineering Fair Awards

First Place

Second Place

Third Place

Fourth Place

UPPER SCHOOL
Emma Keeler '19, WHOI Scholarship
Noah Glasgow '21 MBL Scholarship
Natalie Todd-Weinstein'21 SEA Scholarship

MIDDLE SCHOOL
Ben Gulmann '23
Bryn Feeney '23

UPPER SCHOOL
Leah Littlefield ’19 and Nell Bowen ’19
Ruby Gaetani ’21
James Goldbach ’21

MIDDLE SCHOOL
Eric Preisig ’23
Samuel Kellogg ’23

UPPER SCHOOL
Saniya Rajagopal ’21

Isabelle Santamauro ’20
Maria Kelly ’19

MIDDLE SCHOOL
Alexa Hartman ’24
Ava Russell ’23
Mateo Darack ’23

Liming Zheng ’20
Tarun Gonneea ’22
Caitlin Corkeron ’21

Petra Brienza ’23
Sadie Leveque ’23
Grace Ward ’23
Summer Richardson ’23

Fifth Place

Honorable 

Mention

Special Awards

UPPER SCHOOL

Hannah Brazil ’22
Maya Peterson ’21
Silas Clark ’21

UPPER SCHOOL

Gray Augat ’20
Ellamae Cazeault ’21
Casandra Douglass ’20
Lukas Fenske ’20
Isabel Heard ’20 and Ava Poole ’20
Bailey Jordan’ 20
Beatrice Mattison ’21
William McCabe ’22
Maria Medeiros ’21
Soren Peterson ’22
Ainsley Ramsey ’20
Kyra Ramsey ’22
Hannah Stillman ’19
Bowen (Alice) Tan ’21
Sarah Thieler ’22
Sophia Venetis ’22
Ryan Waite’ 20
Sama Zaman ’21
Cather Zhang ’20

MIDDLE SCHOOL

Benjamin Angell ’24
Loek Atema ’24
William Butler ’24
Oona Carroll ’24
Keller Feronti ’24
Marcus Greco ’24
Nate Holmes ’24
Ursula Junker ’23
Sophia Kokoszka ’23
Ana Kurelja ’23
Gus McGuire ’24
Giulia Smith ’24
Ava Strand ’24

Saniya Rajagopal ’21,
Falmouth Water Stewards Award
Casandra Douglass ’20,
1st Place for Excellence in Graphic Presentation
Natalie Todd-Weinstein ’21,
2nd Place for Excellence in Graphic Presentation
Petra Brienza ’23,
1st Place Excellence in Graphic Presentation-Middle School
Henry Redfield ’23,
2nd Place Award for Excellence in Graphic Presentation-Middle School
Maya Peterson ’21,
The H. Walcott Brown Award
Emma Keeler ’19,
The Robert B. Gordon Award
Eric Preisig ’23,
The Robert B. Gordon Award-Middle School
Noah Glasgow ’21,
The Salt Pond Areas Bird Sanctuary 1st Place Scholarship
Maria Kelly ’19,
The Salt Pond Areas Bird Sanctuary 2nd Place Scholarship
Ben Gulmann ’23,
The Salt Pond Areas Bird Sanctuary 1st Place Scholarship-Middle School